AKILLI TELEFONLAR NASIL HIZLI ŞARJ EDİLİR?


a5f8ba37-c579-4530-891b-778b419a555e (1)

 

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Eksiklikleri de bir o kadar hayatımızı zorlaştırabiliyor. Şarj sorunu hemen hemen tüm akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Bazı telefonlar hızlı şarj olup uzun süre dayanabilirken bazı telefonlar ise daha yavaş şarj oluyorlar ve enerjiyi hızlı tüketiyorlar.

Şarj süresinin kısa olması sadece telefonların özellikleriyle ilgili değil. Kullanıcılar da bir kaç yöntemle bu süreyi kısaltabilirler.

İlk olarak telefonunuzda orjinal şarj aletini kullanmanız sizin için en güvenli ve standart hızı sağlayacaktır. Ancak daha kısa şarj süresi hedefliyorsanız size önerilen daha yüksek amperli elektrik aktarım kapasitesine sahip cihazları kullanabilirsiniz. Bu cihazlar kolaylıkla temin edilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise ne kadar kaliteli olduğu. Kalitesiz ve yüksek enerji transferi yapan cihazlar kısa sürede bozulabilirler ve hatta telefonunuza da zarar verebilirler. Bu yüzden güvenilir markaları, mümkünse üretici tarafından önerilen yüksek amperli şarj cihazlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer etkili yöntem ise telefonunuz şarj halindeyken eğer kullanmanız gerekmiyorsa, telefonunuzu uçak moduna almanız veya kapatmanız olacaktır. Mobil veri transferi telefonunuzda yüksek derecede enerji harcar. Bununla beraber kullanılan uygulamalar ve çalışan işletim sistemi telefonunuzun ekranı kapalı olduğu taktirde bile enerji harcıyor. Dolayısıyla bu işlemleri kısıtlamak veya kapatmak telefonunuzun aldığı enerjiyi tutup çabucak dolmasını sağlayacaktır. Eğer şarj halindeyken telefonunuzu kullanmanız gerekiyorsa da ekran parlaklığını kısabilirsiniz. Bu da şarj süresini fark edilir bir derecede azaltacaktır.

Ofis çalışanlarının bir çoğu telefonlarını bilgisayarlardan şarj ediyor. USB kablosu ile yapılan şarj işlemi normal şarj işleminden daha uzun sürer. Çünkü USB kablosu veri transferi önceliklidir ve enerji transferini kısıtlı gerçekleştirir. Ayrıca USB ile şarj olan telefonların şarjları normal prizle doldukları durumdan daha kısa sürer. Yani USB ile şarjda hem uzun hem de verimsiz bir şarj yolu seçmiş olursunuz.

Bütün bu işlemler şarj süresini kısaltıp sizin için daha uygun bir kullanım sağlasalar da telefonunuzun daha verimli ve uzun süreli kullanılması için düzenli ve orjinal şarj cihazıyla şarj etmeniz gerekiyor. Yani siz yine de acil değilse prize takın.


Bir cevap yazın